آموزش آزمون آیلتس

آیلتس چیست؟ همه چیز در مورد مدرک آیلتس

آیلتس چیست؟ آیلتس جنرال یا آیلتس آکادمیک، نام‌هایی آشناست که ممکن است در تعریف دوستان و محیط کار و زندگی خود بشنویم یا حتی با تبلیغات ببینیم. اما ممکن است که شما آشنایی کامل را با عبارت آیلتس نداشته باشید و سوال پیش بیاید که آیلتس مانیتوری و آیلتس کاغذی چه معنی دارند و آزمون آیلتس و مهارت های آیلتس چه کاربردی دارند. در جواب آیلتس چیست؟ نمی‌توانیم در یک توضیح کوتاه آیلتس را بیان کنیم؛ چرا که آیلتس دارای ابعاد زیادی برای توضیح است. با خواندن این مطلب علاوه بر کسب اطلاعات کافی از آزمون آیلتس، از جدول نمره دهی آیلتس و اعتبار مدرک آیلتس نیز اطلاعات لازم را کسب خواهید کرد و در نهایت بهترین آموزشگاه آیلتس تهران را انتخاب خواهید کرد.

آیلتس چیست؟

آیلتس به معنی International English Language Testing System است که به عنوان یک مدرک با اعتبار جهانی شناخته می‌شود. همانطور که در نام این آزمون مشاهده می‌کنید؛ زبان انگلیسی به خوبی به چشم می‌خورد و آیلتس مدرک زبان انگلیسی بین المللی است. این مدرک تقریبا در تمامی کشورهای جهان معتبر است و این موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد با توجه به اهداف کاری و تحصیلی اقدام به دریافت این مدرک کنند.

مهارت‌های آیلتس از 4 بخش تشکیل شده تا دایره ارتباطات شما به خوبی مورد بحث قرار بگیرد.

 

تاریخچه آزمون آیلتس

آزمون آیلتس آزمونی در سطح بین الملل است که سنجش مهارت افراد را برای زبان انگلیسی در نظر می‌گیرد؛ این آزمون در سال 1980 در دانشگاه کمبریج به وجود آمد. هدف از این آزمون، ارزیابی سطح زبان انگلیسی افرادی بود که قصد ادامه تحصیل یا کار در یک کشور انگلیسی زبان را دارند. 

آیلتس در سال‌ 1995 با ایجاد فرم جدید writing و  reading، آزمون آکادمیک را با بهبود همراه کرد. همچنین در سال‌های 2001 و 2005 نیز، بخش‌های speaking و writing مورد بررسی قرار گرفت.

چند نوع مدرک آیلتس وجود دارد؟

آیلتس را می‌توان در 3 نوع زیر مشاهده کرد:

 • آیلتس آکادمیک
 • آیلتس جنرال
 • آیلتس لایف اسکیلز 

با توجه به نیازها برای کسب مدرک آیلتس، باید یکی از شاخه‌های آیلتس را انتخاب کنید؛ در نظر داشته باشید که آزمون هر یک از شاخه‌های آیلتس متفاوت هستند.

تفاوت هر کدام را می‌توانید در اینجا ببینید:

آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) یکی از 2 نوع آزمون آیلتس است و دارای بالاترین سطح آزمون است. این مدرک آیلتس برای گزینش شما در مجتمع آموزشی و حرفه‌های بالا رده بسیار مناسب است.

به طور کلی مدرک آیلتس آکادمیک را می‌توان در موارد زیر بکار گرفت:

 • تحصیل در مقاطع بالای دانشگاه
 • شرکت در دوره‌ها و سمینارهای تخصصی 
 • دریافت پیشنهادات شغلی بالا

آیلتس جنرال

آیلتس جنرال را می‌توان یک سطح پایین‌تر از آیلتس آکادمیک دانست و آیلتس جنرال یک آزمون مناسب برای تعیین سطح زبان افرادی است که با زبان انگلیسی ارتباط ندارند.

آیلتس جنرال می‌تواند در زمینه‌های زیر موثر باشد:

 • مهاجرت
 • تحصیل
 • کار 

این مدرک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند در بسیاری از زمینه‌های کاری و تحصیلی، موثر واقع شود.

تفاوت کلی کاربرد مدرک آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک

آیلتس جنرال برای مهاجرت کاری مفید است و در کشورهای انگلستان و نیوزلند دارای اهمیت بالایی است. در کنار مزایای کاری شما می‌توانید با استفاده از این مدرک، در مقاطع کاردانی و کارشناسی نیز اقدام به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان کنید.

در مقابل اگر بخواهید کاری حرفه‌ای را داشته باشید؛ شما قطعا به مدرک آکادمیک آیلتس نیاز خواهید داشت. همچنین ادامه تحصیل شما در سطوح بالای کارشناسی، منوط به داشتن مدرک آیلتس آکادمیک است. نهایتا باید بدانید که با مدرک آکادمیک می‌توانید در مقاطع بالای دانشگاهی اقدام به تحصیل کنید و در بقیه زمینه‌ها تفاوت چندان زیادی را ندارد.

آیلتس لایف اسکیلز

آیلتس لایف اسکیلز از مهارت‌های محاوره‌ای تشکیل شده است و تنها بخش‌های speaking و listening در این آزمون مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. آیلتس لایف اسکیلز از 2 سطح A1 و B1 تشکیل شده است.

مدرک آیلتس لایف اسکیلز می‌تواند در موقعیت‌های رومزه بسیار مناسب باشد و بسیاری از افراد با داشتن این مدرک، اقدام به دریافت ویزای خانواده یا شهروندی می‌کنند.

اعتبار مدرک آیلتس چقدر است؟

حال که دریافتید آیلتس چیست؟ بهتر است تا با اعتبار مدرک آیلتس نیز آشنا شوید. مدرک آیلتس در 110 کشور قابل کاربرد است؛ اما اگر انگلیسی زبان کشور مقصد شما نباشد؛ باز هم این مدرک برای تحصیل در دانشگاه انگلیسی زبان کاربردی است. 

لیست کشورهایی که مدرک آیلتس را دارای اعتبار می‌دانند:

 • انگلستان
 • ایرلند
 • کانادا
 • استرالیا 
 • نیوزیلند
 •  آمریکا
 •  آفریقای جنوبی
 • آلمان
 • فرانسه
 • سوئد 
 • ایتالیا
 • امارات متحده عربی
 • عمان
 • قطر 
 • سنگاپور
 • ژاپن

اعتبار مدرک آیلتس در دانشگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ و کاریابی به کمک شما می‌آید؛ چرا که اعتبار مدرک آیلتس برای بسیاری از مراکز آموزشی و کارفرمایان از اهمیت بالایی برخوردار است. 

به طور کلی قبولی در این آزمون وجود ندارد و شما صرفا نمره را دریافت خواهید کرد.

با توجه به الزامات پذیرش دانشگاه یا استخدام کاری، شما باید برای دستیابی به نمره مورد نظر خودتان تلاش کنید.

مدت زمان اعتبار مدرک آیلتس چقدر است؟

باید بدانید که آیلتس تا 2 سال اعتبار دارد و شما باید در مدت زمان 2 سال، اقدام به مهاجرت تحصیلی یا کاری خود کنید. دقت داشته باشید که پس از انقضای اعتبار آیلتس، می‌توانید برای حضور در برخی از دانشگاه‌ها و شغل‌ها اقدام کنید؛ اما توصیه می‌شود با مدرک بدون اعتبار، اقدام نکنید.

ساختار آزمون و جدول نمره دهی آیلتس

ساختار آیلتس از 4 مهارت اصلی ارتباط است که به شرح زیر است:

 • Speaking
 • Listening
 • Writing
 • Reading

هر مهارت دارای جدول نمره دهی آیلتس است و بر این اساس، نمره آزمون شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

سطوح آیلتس:

سطح نمره
مبتدی

Intermediate

A1 0 – 3
A2 3 – 4.5
متوسط

Upper-Intermediate

B1 5 – 6
B2 6.5 – 7.5
پیشرفته

Advanced

C1 8 – 9
C2 9.5 – 10

جدول نمره دهی reading

جدول نمره دهی reading براساس 2 نوع آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک در نظر گرفته می‌شود.

ریدینگ آکادمیک

تعداد سوالات نمره نهایی
39-40 9
37-38 8.5
35-36 8
32-34 7.5
30-31 7
26-29 6.5
23-25 6
18-22 5.5
16-17 5
13-15 4.5
10-12 4
8-9 3.5
6-7 3
4-5 2.5

ریدینگ جنرال

تعداد  سوالات نمره نهایی
40 9
39 8.5
37-38 8
36 7.5
34-35 7
32-33 6.5
30-31 6
27-29 5.5
23-26 5
19-22 4.5
15-18 4
12-14 3.5
9-11 3
6-8 2.5

جدول نمره دهی listening

تعداد سوالات نمره نهایی
40 – 39  9
38 – 37 8.5 
36 – 35  8
34 – 32  7.5
31 – 30  7
29 – 26  6.5
25 – 23  6
22 – 18  5.5
17 – 16  5
15 – 13  4.5
12 – 10  4
9 – 8  3.5
7 – 6  3
5 – 4 2.5

محاسبه نمره آیلتس

نمره آیلتس براساس نتیجه 4 مهارت شما در نظر گرفته می‌شود و به صورت میانگین است؛ نحوه محاسبه نمره آیلتس به شرح زیر است:

محاسبه نمره آیلتس

جایگزین مدرک آیلتسمدرک آیلتس از معتبرترین مدرک‌های زبان انگلیسی بین المللی است؛ اما آیلتس دارای تنها نیست و چند مدرک زیر نیز در کشورهای انگلیسی زبان از اعتبار بالایی برخوردار هستند:

 • آزمون تافل
 • آزمون PTE
 • آزمون دولینگو

در بین این آزمون‌ها، آیلتس و تافل از محبوبیت بسیار بیشتری برخوردار هستند و معادل سازی نمرات این دو آزمون نیز امکان پذیر است.

برای گرفتن مدرک آیلتس از کجا شروع کنیم؟

با توجه به اطلاعاتی که کسب کردید و اهداف خود را در دریافت آیلتس درک کردید؛ شما می‌توانید به راحتی در کلاس آیلتس ثبت نام کنید. اما در نظر داشته باشید که در یک آموزشگاه معتبر ثبت نام کنید؛ برای دریافت مدرک آیلتس، پیشنهاد ما آموزشگاه گاما است.

آموزشگاه گاما یک برند معتبر در زمینه آموزش زبان‌های خارجی است و به عنوان آموزشگاه نمونه زبان نیز شناخته می‌شود. آموزشگاه گاما در چندین شهر ایران دارای شعبه است و این آموزشگاه در سطح ایران از اعتبار بالایی برخوردار است. شما می‌توانید در این آموزشگاه به صورت آنلاین و حضوری اقدام به فراگیری آیلتس کنید. برای دریافت مدرک آیلتس در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شما می‌توانید در کلاس‌های آیلتس گاما شرکت کنید؛ کافیست با تعیین سطح آنلاین، سطح زبان انگلیسی خود را محک بزنید و از آموزشگاه گاما مشاوره رایگان را دریافت کنید.

تعیین سطح آنلاین

همچنین شما می‌توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان، سوالات خود را از شرایط کلاس آیلتس گاما مطلع شوید.

جمع بندی

امیدواریم که جواب سوال آیلتس چیست؟ را به خوبی درک کرده باشید. اما برای شرکت در کلاس آیلتس، شما باید هدف خود را از آیلتس بدانید؛ که می‌توان به آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک اشاره کرد. با توجه به اعتبار مدرک آیلتس، باید بهترین برنامه ریزی را برای کسب مدرک آیلتس در نظر گرفته باشید و مهارت‌های آیلتس را برای آزمون آیلتس فرا بگیرید.

برای مهاجرت کدام مدرک آیلتس مناسب است؟

با توجه به توضیحاتی که داده شد؛ نیاز شما به هر کدام از مدرک‌های آیلتس جنرال یا آیلتس آکادمیک، بر اساس اهداف شما برای مهاجرت در نظر گرفته می‌شود.

آیلتس تا چه مدت اعتبار دارد؟

پس از اعلام نتایج آزمون آیلتس، مدرک آیلتس شما تا 2 سال دارای اعتبار است. 

آیلتس در چه کشورهایی اعتبار دارد؟

آیلتس در تمامی کشورهای انگلیسی زبان دارای اعتبار است و همچنین شما می‌توانید در تمامی دانشگاه‌های انگلیسی زبان اقدام به تحصیل کنید.

دریافت مدرک آیلتس چقدر زمان می‌برد؟

با توجه به تلاش شما و نوع کلاسی که شرکت می‌کنید؛ تکمیل آموزش شما و آمادگی شما برای حضور در آزمون حدود 6 تا 10 ماه زمان می‌برد.
5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×
خانم آقاجانی کارشناس آیلتس
خانم موسوی کارشناس آیلتس
7 +
Call Now Button